Kutyás etikett
Kerületünkben is egyre több a kutyás helyi lakos, ami azt jelenti, hogy igényeik kielégítése is mind hangsúlyosabb lesz, aminek szerves része a kutya lemozgatása és sétáltatása. Ahhoz, hogy elkerüljük az esetleges konfliktusokat mind a kutyásokkal, mind a “kutyátlanokkal”, fontos, hogy betartsunk pár írott és íratlan szabályt.
- Közterületen kötelező a póráz a jogszabály szerint. Csak az erre kijelölt helyen engedje el a kutyáját póráz nélkül!
- Mindig takarítsa össze a kutyája után a végtermékét!
- A kutya oltási könyvének kötelezően a gazdánál kell lennie minden sétáltatás alkalmával, hiszen ez szolgálja a kutya azonosíthatóságát és ellenőrzését.
- Ne engedje, hogy rongálja a környezetet!
Figyeljen oda, hogy kutyája ne ásson gödröt, mert az balesetveszélyes mások számára.
Figyeljen oda, hogy kutyája a dolgát olyan helyen végezze, ahol az nyomot nem hagy!
Kerülje, hogy mások vagyontárgyát, házát, járdát, kertjét, virágait piszkítsa össze kutyája.
Mások kertjébe, virágágyások közé ne engedje be kutyáját! - Ne vigye kutyás közösségbe a tüzelő szuka kutyáját vagy beteg kutyáját! Konfliktus adódhat belőle, hiszen a tüzelő szukakutya szaga erős ösztönöket indít be más kutyákban, beteg kutyája pedig másokat is megfertőzhet betegségével.
- Ne engedje oda a póráz nélküli kutyáját a pórázon lévőhöz!
- Fél szemmel mindig a kutyáját figyelje! Így elkerülheti, hogy baj történjen vele.
- Ne engedje oda a kutyáját idegenekhez! Nem mindenki szereti a kutyákat, vagy esetleg fél tőlük. Különösen figyeljen oda a gyerekekre/idősekre. Nem minden kutya reagál jól a gyerekekre/idősekre, és nem minden gyerek/idős reagál jól a kutyákra.
- Kéretlenül ne engedje oda a kutyáját más kutyákhoz! A „Nem bánt”, „az enyém mindig barátságos” nem jelenti azt, hogy a másik kutya és gazda számára is rendben van az ismerkedés. Mindig kérdezze meg, hogy ismerkedhetnek-e a kutyák vagy sem!
- Ha látja, hogy egy másik gazda és kutyája játszik/tanul/dolgozik, akkor ne zavarja meg őket! Ilyenkor sétáljon másfelé a kutyájával, vagy igyekezzen őket elkerülve játszani kutyájával.
- Más kutyáját ne etesse és ne nevelje! Nem tudhatja, hogy milyen alapelvekkel neveli valaki a kutyáját, ahogy azt sem, hogy van-e bármilyen ételallergiája.
- Kutyabarát helyre akkor térjen be, ha a kutyáját tudja kezelni! Ha ilyen helyre tér be (étterem, kávézó), akkor legyen mindig ön mellett a kutyája az asztal alatt vagy szék mellett, ne hagyja elkószálni, ne engedje folyamatosan ugatni, ne zavarja a többi vendéget, valamint az ott dolgozókat, és ne engedje be munkaterületre (pult mögé, konyhába)!
- Flexi pórázon tartott kutyáját rögzítse fixen, ha idegen kutyát lát közeledni!
Kutyafuttatóban, más kutyákkal játszva ezekre figyeljen:
- Ügyeljen arra, hogy ha az egyik gazda kihívja a kutyáját a játékból, akkor segítse a munkáját azzal, hogy ön is kihívja a sajátját!
- Zárt kutyafuttatóba engedély nélkül ne lépjen be a kutyájával! Mindig kérdezze meg, hogy bemehet-e a kutyájával.
- Ha beengedi a másik kutyást a futtatóba, akkor ön a kutyáját hívja el az ajtótól, hogy zavartalanul be tudjanak jönni.
- Játékával játszó, ivó/evő vagy dolgát végző kutyához ne engedje oda a kutyáját! Nem tudhatja, hogy milyen birtokló viselkedésű az adott eb, hogyan reagál.
- Az állatorvos és a kutyatréner egy szakma. Nem biztos, hogy ami önnél bevált, az a másiknál is be fog válni. Ha a másik kutyás tanácsot kér, akkor inkább ajánljon orvost vagy trénert!
- Ne engedje a kutyáját olyan távolra, ahonnan már nem tudja visszahívni! Ebbe a távolságba azt is kalkulálja bele, hogy bármi felbukkanhat, ami mágnesként vonzza őt, akár macska, mókus, labda, ember. Fontos, hogy a hívószava erősebb legyen annál a bizonyos mágnesnél.
- Figyelje mások kutyájának a reakcióját is, ne csak a saját kutyáját! Addig játék a játék, amíg mind a ketten élvezik.
- Ne féljen tanulni, megismerni mások meglátásait! Ha behívják kutyáikat a közös játékból, akkor merje megkérdezni, hogy mi volt az az ok, mit látott, mi volt a jel.
Mit jelent?
- Piros hám: A segítő kutyák hordanak piros hámot. Ők ilyenkor dolgoznak, segítik a gazdájukat, ezért ne engedje oda a kutyáját, ne simogassa meg a segítő kutyát, ne terelje el a figyelmét a munkájáról.
- Sárga jelzés (póráz, hám, szalag): A sárga jelzés arra való, hogy a gazda jelezze más gazdáknak, hogy a kutyájukhoz ne engedjenek oda más kutyát. Az alábbi okokból szokás ezt a jelzést használni: betegség, félelem, agresszió más kutyákkal szemben, rehabilitáció alatt álló kutya. Tartsa tiszteletben, és ne engedje oda a kutyáját, ha teheti, kerülje el őket!
Segítse Ön is a jobb együttélést a kutyások között, illetve a kutyások és nem kutyások között!